Český Black Friday je opět tu aneb když jsou zákazníci debilové a obchodníci zm*di

Konečně jsme se dočkali a po roce je tu opět Black Friday (leč některé obchody ho jedou minimálně jednou za měsíc). Co je Black Friday? Masivní výprodej ležáků, které nikdo nechce a neuvěřitelné ojebávky na retardované zákazníky prostřednictvím vymyšlených slev. Ve zkratce tedy jde o obchodní svátek pro všechny chudé a neúspěšné, kteří si konečně můžou koupit to, co si dřív nekoupili, protože to bylo drahé… I když to stojí furt stejně, jen je u toho slevová cedulka.

V redakci pečlivě sledujeme ceny iPhonů, protože chceme vypadat jako bohatí byznysmeni. Na většině eshopů začal Black friday už asi před týdnem, protože proč by obchody nevojebávali lidi co nejdýl, že. No, ceny námi sledovaných iPhonů jsou pořád stejné. Jediné, co se změnilo, je to, že se u nich objevily cedulky se slevou. Jakou, když je cena furt stejná? Takovou, která porovnává současnou maloobchodní cenu s tou původní, se kterou přišel telefon na trh. De facto to tedy sleva je a nikdo na ně nemůže, ale ve skutečnosti je to pěkná zm*dovina, která má za cíl oj*bat lidi, kteří to nesledují a nemají o cenách přehled.

A pak tedy stačí onen produkt vyhledat třeba na Heurece a rázem zjistíte, že stojí ve všech obchodech úplně stejný prachy, maximálně se cena liší o pár procent. Takže buď všichni prodávají ten jeden produkt se stejnou slevou, nebo to jsou všechno stejný č*ráci. Druhá možnost je správně, očividně.

Ale co, je to krásná a zmr*ská past. Třeba jeden nejmenovaný obchod s tím zeleným sráčem často promuje údajně zlevněné výrobky na hlavní stránce. Je super sledovat, jak se to za chvíli všechno postupně vyprodá, i když v jiných obchodech je cena úplně stejná, jen bez údajné slevy. Tam se ale počet kusů skladem nemění, protože „nemají slevu“. No nejsou lidi debilové?

Reálnou slevu tak můžete čekat na veteši, jako jsou třeba baterky a podobný hovadiny, na kterých mají zpravidla obchodníci vysokou marži a můžou si tak dovolit na ně dávat celkem výrazné slevy. Dále pak u tzv. ležáků, které nikdo nechce a obchody se jich chtějí zbavit, tak jsou ochotný je prodat i pod nákupní cenou. U drahých produktu ale nečekejte ani h*vno, maximálně pár procent, která se ale budou maskovat za megasupervýhodnou slevu.

Abychom ale jenom nehanili. Když máte nulový přehled o elektronice a cenách za jednotlivé produkty, tak ten pocit, když si něco koupíte s vědomím, že je to o 25 % levnější (i když není), tomu se vyrovná málo věcí. Můžete se tak radovat třeba z nového telefonu, dokud tedy nezjistíte, že Černý pátek už skončil, ale telefon se pořád prodává za stejnou cenu. Nebo dokonce za krátkou dobu po vašem super výhodném nákupu (na splátky, jsme přece ve světě neúspěšných) klesla doporučená maloobchodní cena o několik stovek. P*ser.